ଘଟଣାକ୍ରମ

ଫେବୃୟାରୀ

କୃଷି ଭବନଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓଡିଶା ସ୍କିଲ୍ସ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେଲା । ଏହାକୁ ଟାଟା ଆଡଭାନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ମାସୁଦ ହୁସୈନି ଉଦଘାଟନ କରିଥିବା ବେଳେ ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ, ମାନ୍ୟବର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ନାୟକ, କମିଶନର-ତଥା-ଶାସନ ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂ , ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଶ୍ରୀ ରାଜେଶ ପ୍ରଭାକର ପାଟିଲ ଓ ସିଇଓ ଓଏସଡିଏ ଶ୍ରୀମତୀ ରଶ୍ମିତା ପଣ୍ଡା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପର୍ଯ୍ୟବେସିତ ଓପନ୍‌ ଏୟାର ମ୍ୟୁଜିୟମ  “ଦ ମାଇଣ୍ଡ, ହାର୍ଟ ଏଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସୋ” କୁ ଟାଟା ଆଡଭାନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ମାସୁଦ ହୁସୈନି ଉଦଘାଟନ କରିଥିବା ବେଳେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ, କମିଶନର-ତଥା-ଶାସନ ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂ, ସିଇଓ ଓଏସଡିଏ ଶ୍ରୀମତୀ ରଶ୍ମିତା ପଣ୍ଡା ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଶ୍ରୀ ରେଘୁ ଜି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

୨୩ ଟି ଟ୍ରେଡ୍‌କୁ ନେଇ ହେଉଥିବା ଓଡିଶା ସ୍କିଲ୍ସ ୨୦୨୦ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ୮ ଫେବୃୟାରୀ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା।

ସିସ୍କୋ କୋଡାଥାନ ୨୦୨୦ର ରାଜ୍ୟ ବିଜେତା ବାଙ୍ଗଲୋରଠାରେ ସିସ୍କୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ସାର୍କ ରିଜନ ମୁଖ୍ୟ ସୂଚନା ଅଧିକାରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ରାଙ୍ଗାଇନଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ସିସ୍କୋ ସେକ୍ୟୁରିଟି ୱାରହେଡ ରୁମ ଓ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ବୁଲିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ବାଙ୍ଗଲୋରରେ ଆୟୋଜିତ ସିସ୍କୋ ନେଟ ଏକାଡେମୀ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ  ସିସ୍କୋ ଏମିୟାର ଓ ଏପିଜେସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପିଓଟ୍ର ପ୍ଲୁଟା, ସିସ୍କୋ ଇଣ୍ଡିଆ ସଞ୍ଚାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓମାର ସାବେନ, ସିସ୍କୋ ଇଣ୍ଡିଆ ସିଏସଆର ମୁଖ୍ୟ ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନତ କରିଥିଲେ  ।

ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସଂଜୟ କୁମାର ସିଂ ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ପଲିସି ଫ୍ରେମ୍‌ୱାର୍କ ଫର ସ୍କିଲିଙ୍ଗ ଅଫ ୱମେନ ଏଣ୍ଡ ଚିଲ୍ଡରେନ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ “ କ୍ରିଏଟିଙ୍ଗ ଏ ସେକ୍ୟୁର୍ଡ ଏନଭିରୋନମେଣ୍ଟ : ବ୍ରେକିଙ୍ଗ ଦ ଗ୍ଲାସ ସିଲିଙ୍ଗ” ବିଷୟରେ ଓଡିଶାର କଥାକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ  ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ  ରାଜ୍ୟ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପରିଷଦରେ ଟାଟା ଷ୍ଟ୍ରାଇଭ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଟ୍ରେନ ଦ ଟ୍ରେନର  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନୂତନ ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଚେଞ୍ଜ ଲିଡରମାନଙ୍କୁ ସ୍କିଲ୍ଡ ଇନ ଓଡିଶା ମାଧ୍ୟମରେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ବିକାଶରେ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସଂପର୍କରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଲେ ।

ବିଶ୍ୱ ଦକ୍ଷତା କେନ୍ଦ୍ରରେ  ମେକାନିକାଲ ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ ସରଭିସେସ ଏବଂ ଏସି ଓ ରେଫ୍ରିଜିରେସନରେ ୩୦ ଜଣ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କର ଟିଓଟି ସଂପନ୍ନ ହେଲା ।  ଆଇଟିଇଇଏସ ସିଙ୍ଗାପୁରର ପ୍ରଶିକ୍ଷକମାନେ ଏହି ତିନି ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଉଦଯାପନୀ ସମାରୋହରେ ସିଇଓ ଓଏସଡିଏ ଶ୍ରୀମତୀ ରଶ୍ମିତା ପଣ୍ଡା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ ବାଙ୍ଗଲୋରଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଟାଇଟନ ଲିଡରସିପ କନକ୍ଲେଭରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଦଳ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିଲ୍ସ କେରଳ ୨୦୨୦ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଯୋଗ ଦେବା ନିମନ୍ତେ କେରଳ ଗସ୍ତ କଲେ ।  ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ରେଘୁ ଜି ଏହାର ଉଦଯାପନୀ ସମାରୋହରେ  ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ଆଡକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଓଡିଶା ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଇଂରାଜୀ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ଦ ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଗୃପ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ସମ୍ମାନଜନକ ଦେବୀ ସମ୍ମାନରେ ଦୁଇ ସ୍କିଲ ଆଇକନ ସୀତା ବେହେରା ଓ ଶୁଭଲକ୍ଷ୍ମୀ ସୁବୁଦ୍ଧି ସମ୍ମାନୀତ ହେଲେ।

ଜାନୁୟାରୀ

ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ନାନୋ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣମାନେ ଅଷ୍ଟମ ଓଡିଶା ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଟ୍ରେଡ୍‌ ଫେୟାରରେ ଭାଗନେଇଥିଲେ ।

ହୋଟେଲ କ୍ରାଉନ୍ଠାରେ ଓରମାସ ୟୁରୋପ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର୍ ଏକ୍ସେଲେନ୍ସ (ଇଆଇଏଫ୍) ମିଳିତ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରସାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍ଚୀ ଯୋଗ  ଦେଇଥିଲେ

ଖାରବେଳ ଭବନଠାରେ ଓଡିଶା ସ୍କିଲ୍ସ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ   ହୋଇଥିଲା  ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକୁ  ଓଡିଶା ସ୍କିଲ୍ସରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯିବା ସହ ୨୦୨୧ରେ ସାଙ୍ଘାଇଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ୱାର୍ଲ୍ଡ ସ୍କିଲ୍ସ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନିମନ୍ତେ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ   ଦିଆଯାଇଥିଲା 

ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍‌ସ୍ଥିତ ଟାଟା ଆଡ୍‌ଭାନ୍ସ ସିଷ୍ଟୋମ୍‌ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଏରୋ ଷ୍ଟ୍ରକଚର ଏଣ୍ଡ୍‌ ଏରୋ ଇଞ୍ଜିନ୍ସ, ଟାଟା ଏରୋସ୍ପେସ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଡିଫେନ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ୍‌ ହୁସୈନିଙ୍କ ସହ ଦକ୍ଷତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଏସଡିଏର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହଭାଗିତା ନିମନ୍ତେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଟାଟା ବଇଙ୍ଗ୍‌ ଏରୋସ୍ପେସ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ଏରୋସ୍ପେସ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଏଭିଏସନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଚାରିଶହ ଓଡିଆ ପୁଅଝିଅଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ  । 

ଡିସେମ୍ବର

ଲଗାତର ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ ଡିଡ଼ିୟୁଜିକେୱାଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି।

ଉଚ୍ଚତର ତାଲିମ ପାଇଁ ୭୦ଜଣିଆ ଆଇଆଟିଆଇ ଏବଂ ପଲିଟେକ୍ନିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏକମାସିଆ ଆଇଟିଇଇଏସ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଯାତ୍ରା।

ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ଯକ୍ଷ, ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ ଗ୍ଲୋବାଲ ଆଲ୍ଲାଏନ୍ସ  ଫର ମାସ ଏନ୍ତ୍ରୋପ୍ରିନୂୟରଶିପ (GAME), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ବାର୍ଷିକ ସମାବର୍ତ୍ତନରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ଵାରା ବଛାହୋଇ ୧୦ ଜଣ ନାନୋ ୟୁନିକର୍ନ  ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ ଓଡିଶାର ୧୦ଜଣ ପ୍ରତିନିଧି ୧୫ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଚାଲୁଥିବା ଜାତୀୟ ରେଳ ଭ୍ରମଣ –ଜାଗୃତି ଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଦେଶମଧ୍ୟରେ ୮୦୦୦ କିମି ବୁଲି ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାରେ ପ୍ରଚଳିତ ହେଉଥିବା ବ୍ୟବସାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ।

ଭୁବନେଶ୍ବରସ୍ଥିତ ସିଇଟି କଲେଜରେ ସଫ୍ଟୱାର କମ୍ପାନୀ ଟେକ ମହିନ୍ଦ୍ରାର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା କୁତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଉତ୍କର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ନଭେମ୍ବର

ମାନ୍ୟବର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ, କେରଳ ସରକାର, ଶ୍ରୀମତି କେ କେ ଶୈଳଜା ଟିଚର୍‌ ନିଜ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ସମୟରେ  ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷତ କରିଥିଲେ  ।  ଓଡ଼ିଶାର ସ୍କିଲ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ବୁଝିବା ନିମନ୍ତେ ସେ ଏହି ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ ଏନ୍‌ଟିଟିଏଫ୍‌ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରିଜନ୍‌ ଅରବାନ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ (କୃଟ) ର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଓଏସ୍‌ଡିଏ ସହାୟତାରେ ମୋ ବସ୍‌ର କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ଓ ଗାଇଡ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ଓ ଦୀର୍ଘ ମିଆଦୀ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିମନ୍ତେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଓ ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ସହଯୋଗରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ୩୯ତମ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଟ୍ରେଡ୍‌ ଫେୟାର (ଆଇଆଇଟିଏଫ୍‌) ଠାରେ “ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଙ୍ଗ ବିଜିନେସ୍‌” ବିଷୟବସ୍ତୁରେ ସ୍କିଲ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ତରଫରୁ ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଷ୍ଟଲ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା  ।

ଗୋପବନ୍ଧୁ ଏକାଡେମୀଠାରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇଭ କର୍ମଶାଳାକୁ ମାନ୍ୟବର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ନାୟକ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ  । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଏକାଡେମୀଠାରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସିପ୍‌ ଆକ୍ଟ-୧୯୬୧ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ ହେଲା  । ଏହି ଅବସରରେ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସିପ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ   ହେଲା  ।

ଟେକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଓ କଲେଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ସିଇଟି) ମଧ୍ୟରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟିଲିଜେନ୍ସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଏକ ସେଣ୍ଟର ଅଫ୍‌ ଏକ୍ସଲେନ୍ସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଖାରବେଳ ଭବନଠାରେ ଏକ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେଲା  ।

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ‘ସର୍ଗିଫୁଲ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ଯକ୍ଷ, ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂ ଯୋଗଦାନ କରି ଦକ୍ଷତା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବିଷୟରେ ସେଠାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ଅକ୍ଟୋବର

ବିଗ୍ ବାସ୍କେଟ ଏବଂ ପୋର୍ଟେଆ ପରି ସଫଳ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ କ୍ରୀଷ୍ଣାନ ଏବଂ ଶ୍ରୀମତୀ  ମୀନା ଗଣେଶ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଆସିଥିଲେ। ସେ ଅବସରରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସଫଳତାର କାହାଣୀ କୁ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ଆଇଟି ଲିଡରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ଵାରା କଳାଭୂମି, ଭୁବନେଶ୍ବର ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଇଥିଲା।

କୋରାପୁଟ ରେ ଆୟୋଜିତ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳାରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର

ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ ତାଳଚେରର ବିକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ  ଏବଂ ଆଇଟିଆଇ ବାଲେଶ୍ଵରର ସଦାଶିବ ସାମନ୍ତରାୟ ୫୫ତମ ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଦକ୍ଷତା କାରିଗରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ରେ ଯଥାକ୍ରମେ ଫିଟର ଏବଂ ଟର୍ନର ଟ୍ରେଡରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କଲେ।

ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓଏସଡ଼ିଏ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଫିକି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଦ୍ଵାଦଶ ବୈଷୟିକ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଓଡିଶା ରେ ଦକ୍ଷତା ର ବିକାଶ ଷ୍ଟୋରିକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ମାନ୍ୟବର ଓଏସଡ଼ିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ, ମାନ୍ୟବର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ନାୟକ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଗସ୍ତ କରି ପୋର୍ଟ ଟିମଲିଜ ,ସ୍ଵିଗି, ନ୍ୟୁଟ୍ରିକ୍ରାଫ୍ଟ , ନେଷ୍ଟଏୱେ, ଟୟୋଟା ଏବଂ ଆଇ-ଏମ କମ୍ପାନୀ ସହ ଗଣ ଉଦ୍ୟୋଗୀତା ନିମନ୍ତେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ

ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀ ବିଶ୍ଵ ଦକ୍ଷତା କେନ୍ଦ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ମାନ୍ୟବର ଓଏସଡ଼ିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ, ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ,ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଅଶୋକ ମୀନା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିଭାଗ କମିଶନର -ତଥା – ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ ସିଂହ ଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

୧୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ , ଭବାନୀପାଟଣା ଠାରେ ନାନୋ ୟୁନିକର୍ନ ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ ଓଡିଶା   ମଧ୍ୟରେ ନେଟୱର୍କିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ଯାଇଛି ମାନ୍ୟବର ଓଏସଡ଼ିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ, ମାନ୍ୟବର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ନାୟକ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଥିଲେ

ମାନ୍ୟବର ଓ ଏସ ଡ଼ି ଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ, ମାନ୍ୟବର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ନାୟକ, ଓ ଏସ ଡ଼ି ଏ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ତଥା, ନିୟୋଜନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଶ୍ରୀମତୀ ରଶ୍ମିତା ପଣ୍ଡା, ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ରେଘୁ ଜୀ ଆଇଟିଇ,ସିଙ୍ଗାପୁର ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ

ଅଗଷ୍ଟ

ଜାସନ୍‌ ସ୍କେଲସ୍‌ , ଲିଙ୍କନ୍‌ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ, ବିଜନେସ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ଏଜୁକେସନ , ୟୁଏସଏ ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ,କଟକ ଗସ୍ତ କରି ସିଓଇ ଟ୍ରେଡ୍‌ରେ କଟିଙ୍ଗ୍‌ ଏବଂ ୱେଲ୍ଡିଂ ନିମନ୍ତେ ଲିଙ୍କନ୍‌ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଡିଟିଇଟି ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରି କୌଣସି ଏକ ଆଇଟିଆଇ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।

ରୁଷିଆର କାଜାନ ସହରଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ୪୫ତମ ବିଶ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡ଼ିଶାର ଏସ୍‌ ଅଶ୍ୱଥ ନାରାୟଣ ଜଳ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟାରେ ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଲେ ।

ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଲୋକସେବା ଭବନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଶ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ବିଜେତା, ଏସ୍‌ ଅଶ୍ୱଥ ନାରାୟଣ, ସି ବି ରମଣ କଲେଜ ଅଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଡଃ ସଞ୍ଜୀବ ରାଉତ, ପ୍ରଶିକ୍ଷକ, ରଜତ କୁମାର ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ସମେତ ବିଶ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ଦୁଇ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଜେନୋଫୋନ ଦାସ ଏବଂ ଅବିନାଶ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ।

ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ ବ୍ରହ୍ମପୁରଠାରେ ସ୍କାର୍ପରେ ନିର୍ମିତ ୭୦ ଫୁଟ୍‌ର ଗିଟାର ଏସିଆ ବୁକ୍‌ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ।

ଜୁଲାଇ

ସିୱାଇଏସ୍‌ଡିଠାରେ ନାନୋ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ନବମ ଓ ଦଶମ ବ୍ୟାଚ୍‌ ନିମନ୍ତେ ଦଶ ଦିନିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆୟୋଜିତ ହେଲା ।

ମାନ୍ୟବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ,ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ ଟ୍ରିପଲ ଆଇଟି,ଧାରୱାଡ୍‌ର ପ୍ରଥମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଲେ ।

ଏସୀୟ ଉନ୍ନୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅଟୋମୋବାଇଲ ୱାର୍କସପ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ, କଟକଠାରେ  ଷ୍ଟେମ୍‌ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା , ଦେଶରେ କୌଣସି ଆଇଟିଆଇ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ। 

ବରିଷ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ,ତେମାସେକ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ନାନ୍‌ୟାଙ୍ଗ ପଲିଟେକନିକ, ଗେରାଲ୍ଡ ୟିଓ ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପଦକ୍ଷେପକୁ ନେଇ ମାନ୍ୟବର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ, ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ନାୟକ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଶ୍ରୀ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ଜୁନ୍

ଆଇଟିଇଇଏସ ସିଙ୍ଗାପୁରରୁ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ବିଶ୍ୱ ଦକ୍ଷତା କେନ୍ଦ୍ରର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଚୂଡାନ୍ତ କରିବା ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ|

ଟାଟା କମ୍ୟୁନିଟି ଇନିସିଏଟିଭ ଟ୍ରଷ୍ଟ (ଟିସିଆଇଟି) ଏବଂ କଳିଙ୍ଗ ମାଇନିଙ୍ଗ କର୍ପୋରେସନ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ( କେଏମସିପିଏଲ)ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦଶଟି ନୂତନ ଆଇଟିଆଇରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଣୟନ ନେଇ ଏକ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେଲା ।

ମାର୍ଚ୍ଚ

ଓଡ଼ିଶାର ଆଇଟିଆଇ ଓ ପଲିଟେକନିକ ଗୁଡିକରେ ତାଲିମ ନେଉଥିବା ଯୁବପିଢିଙ୍କ କୌଶଳ ବିକାଶ, ଆଇଟି ଶିକ୍ଷା ଓ କାର୍ଯ୍ୟବଳ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଓଏସଡିଏ), ରାଜ୍ୟ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ତାଲିମ ପରିଷଦ (ଏସସିଟିଇଭିଟି) ଏବଂ ସିସ୍କୋ ସିଷ୍ଟମ ପ୍ରାଇଭେଟ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ମଧ୍ୟରେ ୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ରେ ଏକ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଏମଓୟୁ ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଔଦଗିତା କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ବେରୋଜଗାର ଦୂରୀକରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନାନୋ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଣୟନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଓଏସଡିଏ ) ସହ ଟାଟା କମ୍ୟୁନିଟି ଇନିସିଏଟିଭ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ଵାକ୍ଷର କରିଛି ।

ରାୟଗଡା ଆଇଟିଆଇର ଜଣେ ଜନଜାତି ବାଳିକା ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ମହିଳା ୱେଲ୍ଡିଂ ପ୍ରତିଯୋଗୀତାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ମହିଳା ଦିବସ ଅବସରରେ ସିଭି ରମଣ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଆୟୋଜନ କରଯାଇଥିଲା।

ଫେବୃୟାରୀ

ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, କ୍ୟାପିଟାଲ ରିଜିଅନ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟର (CRUT) ୫୦ ଜଣ ‘ ମୋ ବସ ’ କ୍ଯାପଟେନ (ଚାଳକ ) ଓ ବସ ଗାଇଡଙ୍କୁ (କଣ୍ଡକ୍ଟର ) ଟାଟା କମ୍ୟୁନିଟି ଇନିସିଏଟିଭ ଟ୍ରଷ୍ଟର ସହଯୋଗରେ ଇନଷ୍ଟିଚୁଟ ଅଫ ହୋଟେଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଠାରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରଯାଇଥିଲା।

ଦୁଇ ଦିନିଆ ନାନୋ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ କନକ୍ଲେଭ ୨୨ ଓ ୨୩ ଫେବୃଆରୀ, ୨୦୧୯ରେ ପୋଲିସ ଭବନ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ନାନୋ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ବୁକଲେଟ ଉନ୍ମୋଚନ ହୋଇଥିଲା।

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଠାରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ  କ୍ରୀଡା ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଉତ୍ସବ, 'ଆଇଟିଆଇ ଫେଷ୍ଟ ୨୦୧୯' ,  ୨୬ ଓ ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ୪୫ ସରକାରୀ ଓ ୩୬ ବେସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇରୁ ୩୦୨ ମହିଳା ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ସମେତ ସମୁଦାୟ ୧୩୯୨ ଜଣ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପଲି ଫେଷ୍ଟ-୨୦୧୯, ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ଓ ୨୫ ତାରିଖରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୩୩ ସରକାରୀ ଓ ୫୬ ବେସରକାରୀ ଡିପ୍ଲୋମା କଲେଜର ୨୭୪ ମହିଳା ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ସମେତ ୮୬୨ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା- ୨୦୧୯ କିଟ ଅଡିଟୋରିୟମଠାରେ ୨୭ ଫେବୃଆରୀରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

 ଆଇଟିଆଇ ହୀରାକୁଦକୁ ନଲେଜ ପାର୍ଟନରସିପ ମାଧ୍ୟମରେ  ନୂଆ ରୂପ ଦେବା ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ତାଲିମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅନୁଷ୍ଠାନ ରାଉରକେଲା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ଉଦ୍ୟୋଗ ୪.୦ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରଦ୍ୟୋଗିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ତାଲିମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏବଂ ଏସଏମସି କର୍ପୋରେସନ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ମଧ୍ୟରେ ଏମଓୟୁ ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ଡିସେମ୍ବର

ରାଜ୍ୟର ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ୩ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ଓଡିଶା ସରକାର ଓ ଏସୀୟ ଉନ୍ନୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୮୫ ନିୟୁତ ୟୁଏସ ଡଲାର ରାଶିର ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ନାନୋ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣର ସପ୍ତମ ବ୍ୟାଚ ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ସିୱାଇଏସଡି ଠାରେ ୬ ଦିନିଆ ତାଲିମ ଗ୍ରହଣ କଲେ।

ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୮ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ଜୟଦେବ ଭବନ ଠାରେ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିଲ୍ସରେ ବିଜୟୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ ।

ନଭେମ୍ବର

ଜନତା ମଇଦାନରେ ନଭେମ୍ବର ୧୩ ତାରିଖରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା “ମେକ ଇନ ଓଡିଶା କନକ୍ଳେଭରେ” ‘ଓଡିଶାର ଦକ୍ଷତା, ଭବିଷ୍ୟତର ଦକ୍ଷତା’ ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ।

ଏଫ.ଆଇ.ସି.ସି.ଆଇ (ଫିକି) ସହିତ ଓ.ଏସ୍.ଡି.ଏ ପାଞ୍ଚଟି ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛି । ଏଥିରେ ସ୍କିଣ୍ଡର ଇଲେକଟ୍ରିକ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ, ବାଙ୍ଗାଲୋର , ୟେସ କନସୁଲାନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀ , ଟେକ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଲିମିଟେଡ, ପୁଣେ, ଏବଂ ସର୍ଜଫୋର୍ଥ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ରହିଛନ୍ତି । 

ମେକ ଇନ ଓଡିଶା କନକ୍ଳେଭ ସମୟରେ କଲେଜ ଅଫ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟେକନୋଲୋଜି ଠାରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ମାର୍ଟ ଓଡିଶା ହାକାଥନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ବିଭିନ୍ନ କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । 

ତେମାସେକ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏବଂ ଆଇ.ଟି.ଇ ଏଜୁକେସନ ସର୍ଭିସ, ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳୀ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ ଗସ୍ତ କରି ତଦାରଖ କରିଥିଲେ । ୧୦୦ ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଓଡିଶାର ଅଫିସର ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଚାଲିଲା। 

ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ୪ଜଣ ଦକ୍ଷତା ସମ୍ପନ୍ନ ପିଲା ଆବୁଧାବୀରେ ହେଉଥିବା ଏସିଆ ବିଶ୍ଵ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ୨୭ରୁ ୨୯ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

 ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ ରୁ ୨୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୁଷିଆର ୟେକାତେରିନବର୍ଗ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ରୁଷିଆ ହାଇ ଟେକ ୟୁରେସିଆନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶାରୁ  ୪ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ସେଥିରେ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ  ସି.ଏନ.ସି ଟର୍ନିଙ୍ଗ ଓ ଏମ କାଡ ବିଭାଗରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। 

ଅକ୍ଟୋବର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ “ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିଲ୍‌ ୨୦୧୮”, ୩ ଅକ୍ଟୋବର ରୁ ୫ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଓଡିଶା ୪ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ୯ଟି ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ୬ଟି କାଂଶ ପଦକ ହାସଲ କରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ଦୁଇଟି କମେଣ୍ଡସନ୍‌ ଫର ଏକ୍ସଲେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୧୪ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନରୁ ୨୧ଟି ଟ୍ରେଡ୍‌ରେ ୩୩ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ମେଡାଲ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ଓଡିଶା ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା । ବିଜୟ ଲାଭ କରିଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗୀ ରୁଷିଆର କାଜାନ ସହରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୪୫ତମ “ୱାର୍ଲଡ୍‌ ସ୍କିଲ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା” ରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ ।

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ହୀରାକୁଦ ଠାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ “କେରିୟର କାଉନସେଲିଂ” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ , ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏପିଜେ ଅବୁଦୁଲ୍‌ କଲାମ୍ ଟିଭିଇଟି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ କେରିୟର ଚୟନ ଉପରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର

ତାମିଲନାଡୁର ତିରିପୁରଠାରେ ଡିଡିୟୁଜିକେୱାଇ କନ୍‌କ୍ଲେଭ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ୪୦୦୦ ଓଡିଆ ଦକ୍ଷ କୁଶଳୀ କର୍ମଚାରୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଓଡିଆ ଯୁବକ ଏବଂ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନେଇ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି । ତିରିପୁରଠାରେ ଓଡିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ପ୍ରବାସୀ ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଛି ।

ନାନୋ ୟୁନିକୋର୍ଣ୍ଣ ପଞ୍ଚମ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ସି.ୱାଇ.ଏସ୍‌.ଡି ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଅଗଷ୍ଟ

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କଟକ ସହର ଖପୁରିଆସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ସ୍କିଲ୍‌ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍‌କୁ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୪ ଅଗଷ୍ଟ ,୨୦୧୮ରେ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସଂଗ୍ରାହାଳୟର ଡିଜାଇନ ବିଖ୍ୟାତ ଓଡିଆ ସ୍ଥପତି ସୌମେନ୍ଦୁ ରାଏ କରିଛନ୍ତି । ୨୬୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ ପରିମିତ ଏହି ସଂଗ୍ରାହାଳୟରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କ୍ଷେତ୍ର ଓ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ରହିଛି ।

ଓଡିଶାର “ ସ୍କିଲ୍ଡ୍‌-ଇନ-ଓଡିଶା” ଦଳର ୨୫ ଜଣ କୁଶଳୀ ଯୁବକ ବନ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଥଇଥାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ସହାୟତା ନିମନ୍ତେ କେରଳର ଏଣ୍ଣାକୁଲମ ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ଡିସେମ୍ବର

ନାନୋ ୟୁନିକୋର୍ଣ୍ଣ ତୃତୀୟ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଧରି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ସି.ୱାଇ.ଏସ୍‌.ଡି ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ନାନୋ ୟୁନିକୋର୍ଣ୍ଣ ଉଦ୍ୟୋମୀତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିମନ୍ତେ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଏବଂ ଡି ଆଶ୍ରା ଫାଉଣ୍ଡେସନ, ପୁଣେ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ ଅନୁଷ୍ଠାନ (ଆଇଟିଆଇ), ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ ଏବଂ ଖୁଦୁରପୁର ଜଟଣୀଠାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ ଅନୁଷ୍ଠାନଠାରେ ତିନୋଟି ସ୍କିଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ “ରୋଡ୍‌ ମ୍ୟାପ୍‌” ଏବଂ “ଡିଜାଇନ” କୁ ତିନି ଜଣ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥପତି ଚୂଡାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ତରଫରୁ ଏ.ଏସ.ଟି.ପି ଗଭର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ବଡି ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟ କଳା ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ଅନୁଷ୍ଠାନର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ସଂଗ୍ରାହଳୟ ପରିସରଠାରେ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ,ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏକ ଷ୍ଟାଟ ଅପ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଜୁଲାଇ

ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଦକ୍ଷତା ରଥ ବୁଲିଲା। ସବୁଠାରେ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଗଲା।

ଜୁନ୍

'ନାନୋ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ' ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ୧୩ ଜଣ ଦକ୍ଷତାପ୍ରାପ୍ତ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପି ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାର ତାଲିମ ଦିଆଯାଇ ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମୂଳଧନ ଦିଆଗଲା।

ଡିସେମ୍ବର

ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଏକ ପଞ୍ଜିକୃତ ସୋସାଇଟି ଭାବେ ୬ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୬ରୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ।

ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡିକର ପ୍ରତି ମାସରେ ସମୀକ୍ଷା ଓ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ଚାରି ଜଣିଆ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ଗଠନ କରାଗଲା ।

'ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା' କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦେଖିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଆଇଟିଆଇମାନଙ୍କରୁ ୨୦୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ଆସିଥିଲେ। 

ଆଇଟିଆଇ ଓ ପଲିଟେକନିକ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପୋଷାକ ଏନ୍ଆଇଏଫଡି ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଡିଜାଇନର ପ୍ରଚଳନ କରାଗଲା ।

ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇଟିଆଇରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ବୃତ୍ତି ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଓ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ଏକ ପ୍ରକାର ନିୟମକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଦାନରେ ଚାଲୁଥିବା ସମସ୍ତ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ୨୭ ଡିସେମ୍ବର, ୨୦୧୬ରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା।

୨୭ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୬ରୁ ସବୁ ହଷ୍ଟେଲମାନଙ୍କରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଉପସ୍ଥାନ ଏବଂ ସିସିଟିଭି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରାଗଲା।

୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ଓ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ 'ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା' ସମ୍ମିଳନୀ(କନକ୍ଲେଭ)ରେ ଦକ୍ଷତା ପାଭିଲିୟନ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା।

ନଭେମ୍ବର

ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଆଇଟିଆଇ ଓ ପଲିଟେକନିକ ଗୁଡିକରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଉପସ୍ଥାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେଲା।

ତାଲିମ ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ଚାକିରୀ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୧୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର

ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇଗୁଡିକ ପାଇଁ ପାହ୍ୟା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରାଗଲା।

ଜୁନ୍

ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ, ମିଶନ ଏବଂ ଆଭିମୁଖ୍ଯକୁ ଓଡ଼ିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୧୭ ଜୁନରେ ଉଦଘାଟନ କରିବା ସହ ଏହାର ଲୋଗୋକୁ ଲୋକାର୍ପିତ କଲେ।

ମଇ

ସୁନାମଧନ୍ୟ ଆଇଟି ଉଦ୍ଯୋଗୀ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ , ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ  ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ। ଏହି ପଦବୀ କ୍ଯାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାହ୍ୟା ସହ ସମତୂଲ୍ୟ।

ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଅପ୍ରେଲ

ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱିତ କୌଶଳ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ଵୟ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା କୌଶଳ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଗଠନ କରା ଯାଇଛି।

କପି ସଂରକ୍ଷିତ ©2020 ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ । ସମସ୍ତ ସତ୍ତ୍ବ ସଂରକ୍ଷିତ

ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ

ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ପଠାନ୍ତୁ