ଫୋକସରେ

ଭିନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଆଇଟିଆଇ

ଭିନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଆଇଟିଆଇ

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆଇଟିଆଇ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଆଇଟିଆଇ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୬ରେ ଖୁଦୁରପୁର, ଜଟଣୀ ଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଥିବା ଛାତ୍ର/ଛାତ୍ରୀ ଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଓ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ବୃଦ୍ଧି ସହ ସ୍ଵାବଲମ୍ବୀ ଓ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ  ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ କରାଇବା ସହ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ମାନଙ୍କୁ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ବୋଝରୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରୁଛି। ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଏନସିଭିଟି ଓ ଏସସିଭିଟି ଦ୍ଵାରା ସ୍ବୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ଅଟେ। 

ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ୱଳ୍ପ ଅବଧିର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଯେପରି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଫଣ୍ଡାମେଣ୍ଟାଲ , ଟାଲି, ହାର୍ଡୱେର, ମଲ୍ଟି ମିଡିଆ ଓ ୱେବ ପେଜ ଡିଜାଇନ, ବେସିକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍ସ , ବେସିକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ମୋବାଇଲ ରିପେରିଙ୍ଗ, ଟେଲରିଙ୍ଗ ଓ ସୋଲାର ଟ୍ରେନିଂ ଆଦି ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ। ଏହା ବ୍ଯତୀତ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସ୍କିଲ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀନରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ। ଏହି ସବୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯାଏ।

ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ କୌଶଳ ବିକାଶ ବ୍ଯତୀତ ସୁସ୍ଥ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ପ୍ରତି ସଠିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରେ। ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ କୌଶଳର ବିକାଶ ପାଇଁ କ୍ରୀଡା, ବକୃତା ଓ ସେମିନାର ,ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ।

ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ରେଲୱେ ଓ ଅନ୍ଯାନ୍ଯ ପିଏସୟୁ ପାଇଁ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ଆଧାରିତ କୋଚିଙ୍ଗ ସେଣ୍ଟର ସହ ସହଭାଗିତା କରିଛି । 

ଶ୍ରୀ ଅଜୟ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଉପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ

ଶ୍ରୀ ଅଜୟ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଉପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ

କୌଶଳ ଏବେ ଆଉ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇ ରହି ନାହିଁ , ଏହା ଏବେ ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ପାରିବା ସହ ସମାଜକୁ ବହୁଳ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି।

ଶ୍ରୀ ଅଜୟ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ଜୀବନ୍ତ କୌଶଳ ପରିବେଶ ବିଶ୍ଵର କୌଶଳ ପରିବେଶ ତୁଳନାରେ କମ ନୁହେଁ । ସେ କହନ୍ତି କୌଶଳକୁ ଏବେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ସମାଜରେ ବୁଦ୍ଧିଯିବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ସେ ଦିନ ଆଉ ଦୂର ନାହିଁ ଯେବେ ପେସାଦାରଙ୍କୁ ସମାଜରେ ମର୍ଯ୍ୟାଦାର ସହ ଦେଖାଯିବ।

ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ମାନବ ସମ୍ବଳ ଯୋଜନାର ଉପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ମତରେ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠତ୍ଵ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିବ ନାହିଁ , ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜୀବନ କୌଶଳ ସହ ମେଳ ନହୁଏ। ତେଣୁ  ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଜୀବନ କୌଶଳ ଶିକ୍ଷା ଓ ରୋଜଗାର ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପେସାଦାର ଅନୁଷ୍ଠାନ ମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦ଟି ଆଇଟିଆଇର ୭୦ % ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ତାଲିମ ପାଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। କୌଶଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଜୀବନ୍ତ ଓ ଭବ୍ୟ କରିବା ସହ ‘ସ୍କିଲ୍ଡ-ଇନ- ଓଡିଶା ’ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଖିଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ଯେପରି ଡ୍ରେସକୋଡ, ଭିଜନ ୨୦୨୦ ଓ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ନେତୃତ୍ଵ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସେ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ସେ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ କାରଣ ସେମାନେ କେରଳ ତଥା ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ ତିତିଲି ମହାବାତ୍ୟା ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା କୌଶଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ (୧୯୯୩ -୨୦୧୮) ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ବର୍ଷରେ ଅନେକ ଉତ୍ଥାନ ପତନ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ୨୫ ବର୍ଷର କ୍ଯାରିଅରରେ ସେ ଆଇଟିଆଇ ସ୍କିଲ ଲିଡର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରି ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ପାରିଛନ୍ତି। ସେ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ଆଇଟିଆଇ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ଆଇଟିଆଇ ମାନଙ୍କରେ ସିଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ୨୪ ଟି ଆଇଟିଆଇ ରେ ୩୫୦୦ ସିଟରୁ ୪୯ ଟି ଆଇଟିଆଇରେ ୧୭୦୦୦ ସିଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ମାନଙ୍କରେ ‘ସ୍କିଲ୍ଡ-ଇନ-ଓଡିଶା ’ ଏକ ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହେବା ସହ ଆଇଟିଆଇ ସ୍ନାତକମାନେ ନିଜର ବହୁଳ ଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମରେ ୪.୦ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ  ହୋଇ ପାରିବେ। 

ଓରିଏଣ୍ଟ କ୍ରାଫ୍ଟ

ଓରିଏଣ୍ଟ କ୍ରାଫ୍ଟ

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା

ଆଜିର ଦିନରେ ଭାରତରେ କପଡା ଓ ପରିଧାନ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାପକ ଓ ବିକାଶଶୀଳ କ୍ଷେତ୍ର ସାଜିଛି। ଭାରତରେ ପାଖାପାଖି ୧୧୯ ନିୟୁତ କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ସେଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅର୍ଦ୍ଧକୁଶଳୀ କିମ୍ବା କମ କୁଶଳୀ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି। ଯଦି ଏହାକୁ ମୋଟାମୋଟି ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ‘ସ୍କିଲ୍ଡ ଇନ ଓଡିଶା’ର ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ସାରା ଦେଶରେ କପଡା ଉଦ୍ୟୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ତିରୁପୁର ହେଉ କି କୋଏମ୍ବାଟୁର, ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ହେଉ କି ଆଉ କୌଣସି ଜାଗା ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଅମ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଓରିଏଣ୍ଟ କ୍ରାଫଟ୍ସ ୪୦ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ସହ ବୋଧହୁଏ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଏକ ନମ୍ବର ଉଦ୍ୟୋଗ ଅଟେ । ୨୧ ଟି ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ଦୈନିକ ୨ ଲକ୍ଷ ଖଣ୍ଡ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଉତ୍ତମ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବସ୍ତୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ଏହି ଉଦ୍ୟୋଗ  ୨୦୧୩ ମସିହାରୁ ଡିଡିୟୁ-ଜିକେୱାଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଶାରେ ତାଲିମ ସହଯୋଗୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। କନ୍ଧମାଳରେ ସେମାନଙ୍କର ଏକ ସିଲେଇ ମେସିନ ପରିଚାଳନା ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି । ଓରିଏଣ୍ଟ କ୍ରାଫ୍ଟର ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ସୁଧୀର ଢିଙ୍ଗରାଙ୍କ ମତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୦୦୦ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଓଡିଶାରେ ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଓରିଏଣ୍ଟ କ୍ରାଫଟ୍ସର ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପଦପଦବୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ତାଲିମ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ହିସାବରେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ କପଡା ଉଦ୍ୟୋଗରେ ରୋଜଗାର ଦେବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ଢିଙ୍ଗରା କହନ୍ତି କପଡା ଓ ପରିଧାନ ଶିଳ୍ପରେ ଓଡିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ବଢୁଛି କାରଣ ଓଡିଆ କର୍ମଚାରୀ ନିଷ୍ଠାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ଓ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କାମ କରନ୍ତି। 

ନିଆମ ଏଜୁକେସନାଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ

ନିଆମ ଏଜୁକେସନାଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତାଲିମ ସହଯୋଗୀ

ଏନଆଇଏଏମ ଗୃପ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ମୂଳ ରୂପେ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ, ଆଇଟି ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ଓଡିଶା, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ଝାରଖଣ୍ଡ ଓ ମେଘାଳୟ ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ଡିଡିୟୁ-ଜିକେୱାଇ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରେଡ ରେ ଆବାସିକ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ଓଡିଶାରେ ଓରମାସ ପାଇଁ ଡିଡିୟୁ-ଜିକେୱାଇ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରଥମ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ବାଲେଶ୍ଵରରେ ୧୪୦୦ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସିଲେଇ ମେସିନ ପରିଚାଳନା, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିସିଆନ, ରିଟେଲ ସେଲ୍ସ ଆସୋସିଏଟ ଓ ହସ୍ପିଟାଲିଟି ଏବଂ ହେଲଥ କେୟାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରର ସଫଳତା ଓ ରୋଜଗାର ପ୍ରଦାନକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଆଉ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ର ବଣାଇ ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ଯାହାର କ୍ଷମତା ୨୪୦୦ ଥିଲା ତାହା ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ୩୯୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୮ -୧୯ ଏନଆଇଏଏମ ଓରମାସ ପାଇଁ ୪୨୦୦ ପାର୍ଥୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ସ୍ବୀକୃତି ପାଇଛି। କୌଶଳ ତାଲିମ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଉ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଓଡିଶାରେ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟା ୫ରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ଏନଆଇଏଏମ ର ସିଏମଡି ରାଜୀବ ମେହତାଙ୍କ ମତରେ, ଦକ୍ଷତା ସମ୍ପନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଚାକିରି ରହିଛି, କେବଳ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାନସିକତାର ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଯେହେତୁ ଓଡିଆ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ମାନେ ନିଷ୍କପଟ ଓ ବିନମ୍ର ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଚାହିଦା ବିଭିନ୍ନ ଦକ୍ଷତା ଶିଳ୍ପରେ ଅଧିକ।

ନିକଟରେ ଏନଆଇଏଏମକୁ ଓରମାସ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୭ -୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଟ ତାଲିମ ସହଯୋଗୀ ଭାବେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଓଡିଶାରେ କୌଣସି ତାଲିମ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି।

କପି ସଂରକ୍ଷିତ ©2020 ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ । ସମସ୍ତ ସତ୍ତ୍ବ ସଂରକ୍ଷିତ

ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ

ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ପଠାନ୍ତୁ